Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Haberler » TRT Avaz Çeyiz Şov Programındayız

TRT Avaz Çeyiz Şov Programındayız

TRT Avaz
TRT Avaz

Bu hafta TRT Avaz kanalında yayınlanan Çeyiz şov programına gurme jüri üyesi olarak katıldım. Programda, Türkiye ve Türk Cumhuriyetlerinden katılan, birbirinden renkli ve marifetli 5 genç kız her gün biri yeteneklerini sunarak, birbirleriyle yarışışması ve birinin ödülü kazanması üzerine hazırlanmış.
Genç kızlar yarışmada yöresel yemek yapmaktan,yöresel ev dekorasyona, şarkı söylemekten dans gösterisine kadar birçok hünerlerini sergiliyorlar.
Çeyiz Show`un esas amacı Türkiye ile Türk Devletleri arasında bir kültür köprüsü oluşturmak. Programda kızlarımız kendi aralarında da kaynaşarak, arkadaşlık kurumaları ve kültürler arası dayanışmanın sağlanması amaçlanıyor.

Yarışma üç aşamadan oluşuyor.
İlk aşamada yarışmacı mutfakta kendi ülkesine ait özel yemekleri, tatlılar hazırlıyor ve yayında uygulamalı pişirip ikram ediyor, Ardından da özel olarak hazırlanmış bir bölümde salon ve yatak odasını kendi istediği tarzda dekore ediyor. Üçüncü ve son aşamada ise genç kızlar özel yeteneklerini sergiliyor. Bu bölümde yarışmacının şarkı söylemesi, bir enstrüman çalması, dans etmesi isteniyor .

Çeyiz Şov programı, Türk kültürünün ve geleneklerinin yeni yetişen gençlere günümüz şartları ve modern haliyle sunarak tanıtmayı çalışıyor aslında. Programın sunuculuğunu samimi, zarif akıcı yorumlarıyla Duygu Özçelik yapıyor. Çeyiz Şov`da, modacı ve stil danışmanı Değer Bakır, dekoratör Yaprak Kökyar ve yemek bölümü jüri üyesi olarak ben oy kullandık. Ayrıca yarışmacı genç kızlar birbirlerine oy veriyorlar ve en önemlisi birinciyi belirleyen televizyon seyircilerinden  gönderilen telefon mesajları yarışmanın birincisi belirliyor.

Sayın Turan Yılmaz hocanın Kastamonu’ dan getirdiği simitler ile yaptığı kebap için hazırladığı kemik suyunun lezzeti tam kıvamındaydı. Banduma’nın hindi eti ve suyu çok lezzetliydi.,Tosya pirincinden pişirdiği ” Etli pilav” ın lezzeti ise damak çatlatıyordu.
Kaç tane aşçı kendi memleketlerinde yetişen ürünleri tanıyor ve kullanıyor acaba? Kaç tane aşçıbaşı Tosya’ nın Devrez Ovası’ nda özel toprak ve hava şartlarında yetiştirilen”Sarı kılçık”, “Ak kılçık”, “Yaşar”, “Maretelli” gibi isimlerle üretilen pirinçleri işletmelerinde kullanıyorlar ki! Pilav sofranın garnitürü değildir.Türk yemek kültürde pilav üstü et ana yemektir. Sade pilav yanında içilen ayranla birlikte de ana yemektir. Bu arada “Osamancık”, “Gönen”, “Keşan”, “Bafra”, “Uzunköprü” yörelerinde yetişen pirinç çeşitleri unutmayalım.
Diğer bölüm ev döşemesi ve yatak serme sırası yöresel dokumaları,mutfak perdesi,yöre kilimi, tahta sedirlerde kullandıkları kazık yastıkları hepsi yöredeki evleri hatırlattı.

Çeyiz Show’a her hafta Türkiye’nin dışında Türkmenistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Kazakistan’ı, Moğolistan’ı ,Tuva gibi Türk devletlerini temsil eden genç kızlar katılıyor. Yarışma son yıllarda Türk televizyon kanallarında gözde olan şarkı, dans, yemek ya da yetenek yarışmalarının harmanlanması niteliğinde. Yarışmacı kızlar en çok oyu alarak birinci olmak ve programın sonunda 15 bin liralık ev eşyası ve çeyiz için tüm hünerlerini canlı yayında sergiliyor..

Pazartesi :Bermet, Kırgızistan
Salı :Asuman, Türkiye
Çarşamba :İnci, Tuva
Perşembe: Hulan, Moğolistan
Cuma :Şolpan, Özbekistan

Özbekhistan’lı Şolpan çok eskilerden gelen yöresel yemekler hazırladı.
1-Maş tava ve içindeki malzemeler; yeşil maş fasulyesi, börülce, kuşbaşı et, havuç , patates, buğday, tuz, su, ,yoğurt
2-Özbek mantısı
3-Xvorost içindeki malzemeler; Yumurta sarısı ile yoğrulan ve yağda kızarılarak üzerine bal ve kuru üzüm konularak yenen bir tatlı.
4-Aksaulak; Kavun yufka kaymak üçlüsü.
5- Nana ,Özbekistan ekmeği.
Şolpan çok iyi hazırlandı hepsi güzel ve lezzetliydi.

Şuna da bak

Pabucunu dama atmak

Dünya’nın İlk Sivil Örgütü Ahilik Teşkilatı

Öğlen vaktine doğru alışveriş için evden çıkmışsınız. Baharat almak için yan yana duran iki aktardan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir