Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Makaleler » Televizyonlardaki emeğe saygısızlık!

Televizyonlardaki emeğe saygısızlık!

anlayana_sivrisinek_saz
anlayana_sivrisinek_saz

Sitemiz bildiğiniz üzere 2006 yılından beri her gün kendini yenileyerek yayın hayatına devam etmektedir. İnternet’ ten yapmış olduğumuz canlı yemek programı yayını ile Türkiye’ de bir ilki başarmamızın yanı sıra, evde hazırlanan sağlıklı gıdaların ön plana çıkartılması için uğraş vermemiz sebebi ile de hala zor bir işi devam ettirmeye çalışıyoruz. Maddi gelir beklentimiz olmadan, sevdiğimiz bir işi sizlerle paylaşmak mutluluk verici olsa da , sitenin teknik giderlerini karşılamak için bir kaç yöntem denemiş olsak bile, bu sorunu açıklığa kavuşturamadık ne yazık ki. Çoğu üye videoların yavaşlığından şikayet ediyor olsa da, sebebinin ne yazık ki teknik altyapımızın yetersizliğinden dolayı olduğunu bildiği için sabretmektedir. Herkese göstermiş oldukları sabırdan dolayı ayrıca teşekkür ediyorum .

Nasıl kazanılan malın,mülkün zekatı dağıtılıyorsa ,bilgininin de zekatını dağıtmak gerekliliğine inandığım için her türlü zorluğa dayanarak bu yararlı işe devam etmeye çalışıyorum.Bana bu işi yaptığım için enayi diyenler çok olsa da,ben onların ne kadar küçük düşünce ve hırs içinde olduklarını bilerek sadece gülümsüyorum ve acıyorum, zavallılıklarına.

Bunca emeği, karşılık beklemeden,4o senelik bilgi birikimini, mutfak ve yemek kültüre hizmet etmenin karşısında yaşadığımız manevi mutluluğunun  değerini ancak,aynı düşünceleri yaşayanlar anlar ve bilir.

Diğer bir taraftan maddi karşılığını almamız ve daha geliştirilmiş alt yapısı hızlı siteye kavuşmak için sponsor beklemek durumundayım. Emekli maaşım yeterli gelmiyor, ekonomik krizden dolayı darboğazdaki sektör firmalarının reklam giderlerini askıya almış olmalarından dolayı imkansız gibi şimdilik.Sağlık olsun ve yavaş olsun öğrenmek isteyenler,öğrencilere rehberlik hizmetleri devam ediyor ya gerisi gelir.

Peki, onca emeğimizi her gün belki beğeni ile, belki de kıskançlık ile takip eden izleyiciler neden sitemizdeki bilgileri kendi bilgileriymiş gibi alıp kullanıyorlar ve karşılığında kaynak göstermiyorlar ki acaba? Gazetelerde yemek tarifi verenlerin sitemizden aldığı ölçüleri değiştirmeden sadece kendine göre isim uydurarak yayınladığını bilirim. Tarif için yayınladığı resim de genelde o tariften ayrı bir resimdir. Veya televizyonlarda her gün programda farklı yemek tarifi vermek zorunda olanların sitemizden pek çok tarifi esinlenerek yaptığını da bilirim. Neticede bilgimi paylaşmak için İnternet’ ee açtım sitemizde. Ancak kaynağın www.AnnemMutfakta.tv ve benim olduğum aşikar olan pek çok bilgiyi kendi bilgisiymiş gibi belirtip kaynak göstermeyen hazıra konanlara da açıkçası kırılıyorum, ayıplıyorum.

Hatta dün bir tanesi daha başıma geldi, ancak bu biraz daha farklıydı diğerlerinden. TRT ‘ de “Esra Ceyhan’ la Hayata Dair” programını izliyordum. Sağlıklı beslenme ile ilgili olarak “kefir” konusu üzerinde konuşuluyordu ki, bir baktım mutfak masam karşımda, ellerim ekranda ama benim bundan haberim yok. Sitemizdeki kefirin hazırlanması ile ilgili tarifi burdan izleyebilirsiniz.

Yayın ilkeleri nereye saklandı ki!

Oysa ki televizyon ve gazetelerde yayın yapan kitle iletişim araçlarını doğru kullanmak konusunda eğitim almış olan insanların uyması gereken basın yayın ilkelerine ne oldu acaba? Veya basın yayın ahlakı bu meslek ile uğraşan herkesi ilgilendiren bir konu değil mi ki? Veya kağıt üzerinde bu kurallar geçerli olsa da, günümüz dünyasında herkes herşeyi kendi menfaatine göre yapmayı huy mu edinmiş? Ve eski Türk filimlerinden hatırladığımız repliklerde ki gibi ” namuslu olmak artık alay edilecek bir yeti” mi artık? Doğru ve dürüst olmanın, hakkı aramanın modası geçmiş mi acaba?

Bir de Radyo Televizyon Üst Kurulu’ nun ( RTÜK)  Yayın ilkelerinde ne demiş:
j) Yayıncılığın haksız bir amaç ve çıkara alet edilmemesi ve haksız rekabete yol açılmaması, ilân ve reklam niteliğindeki yayınların bu niteliklerinin şüpheye yer bırakmayacak şekilde açıklanması, bir basın organının özel çabalarla yarattığı ürünün kendi ürünüymüş gibi sunulmaması, ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesine özen gösterilmesi.

o)(Değişik:3/3/2004 – 5101/5 md.) Yayınlarda, eser ve bağlantılı hak sahiplerine 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile tanınan hakların ihlâl edilmemesi.

Taklit edenler çıktı, aslını yaşatır dedik ve arkadan gelenleri kendi yoluna bıraktık. Sahip olduğu köşesinden gerçekten araştırıp yazar dedik pek çok kolaycı yemek yazarını da gördük. Ve dün kendi çekimlerimin benden izinsiz kullanıldığını da gördük. Bir daha hatırlatalım burdan dedim; madem ki sitemizi bu kadar iyi ve dikkatli takip edenlerimiz var, o zaman bu yazıyı da okusunlar ve usulüne göre, hak ihlal etmeden yayınlarını yapsınlar derim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir