Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Evde Gıda » Çeşitli » Köy fırını yapımı-2 Bölüm Kubbenin Örülmesi

Köy fırını yapımı-2 Bölüm Kubbenin Örülmesi

2. Bölüm – Fırın Kubbesinin Örülmesi
Geleneksel köy fırını yapımındaki ikinci önemli aşamaya geldik. Bu bölümde ateşin yakılacağı ve yemeklerin pişeceği kubbenin yapım aşamalarını ve inceliklerini izleyebilirsiniz. Fırın içindeki ısıyı oluşturmak için yakacağınız odunun miktarı tamamen fırının hacmi ile ilgilidir. Kubbe ne kadar büyük olursa ısınma süresi aynı orantıda uzar. Fırın yapanların önem vermedikleri ancak harcadıkları odun miktarını etkileyen en önemli etken fırının yüksekliğidir. Fırın yalıtımı çok iyi yapılmış olsa bile yükseklik gereğinden fazla ise gereksiz enerji harcanır. Fırının yüksekliği taban çapının yarısı kadar olmalıdır.

Tuğlanın enine 20 cm’lik yüzeyi kalınlığı oluşturacak şekilde örülmesi sebebi ile yalıtım için harici mantolamaya gerek olmamıştır. Harman tuğlalarının çamurla sıkı bir şekilde örülmesi ve her katının kuruması için en az 2 gün bekletilmesi sebebiyle kubbenin duvarı sağlam bir şekilde yükselir.
Yalıtımda kullanılan malzemelerin kanserojen olması nedeniyle özellikle çamur ve tuğla örülmesi aşamalarına azami dikkat gösteilmesi önerilir.
Bundan sonraki bölümde bacanın yapılması ve fırının dışına son halinin verilmesi aşamalarını izleyebilirsiniz.
İyi Seyirler:)

Fırın kubbesi
Fırın kubbesi

 

Şuna da bak

Kaşık turşusu

Kaşık turşusu

Hazır olma süresi oldukça kısa, susuz, sadece sirke ile hazırlanan vitaminli kaşık turşusunuz mutlaka deneyin, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir