Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Yemek Tarifleri » Salata-Meze » Kereviz Salatası

Kereviz Salatası

Malzemeler

4 adet kereviz
250 gr süzme yoğurt
3 yemek kaşığı mayonez
3 diş sarımsak
1 kase iri dövülmüş ceviz

Kereviz Salatası
Kereviz Salatası

Kereviz

Maydanozgiller ailesinden olan kerevizi tadının farklı olmasından dolayı çok fazla kişi sevmez, yiyemez. Ancak faydaları düşünüldüğü zaman beslenme listemizde kesinlikle olması gereken gıdalardan biri olduğu ortadadır.

Kerevizin toprak altında kalan yumrusu ve yaprakları yenebilir.

100 gr kereviz 16 kaloridir.

Kerevizin faydaları

İçindeki C vitamini Flovodoin gibi pek çok antioksidant özelliğiyle iltihap giderici etkiye sahiptir. Kerevizin içindeki nişastasız polisakarit iltihap giderici özelliği sağlayan etmendir. Fenol içeren besinlerden kerevizden aldığımız antioksidan destek hücrelerde, damarlarda ve organlarda oluşabilecek istenmeyen oksijen hasarını engeller. Romatizmal hastalıklar, kanser, sinir hastalıkları, kalp hastalıkları için iyileştirici etkisinin olduğu düşünülüyor. Ancak henüz kerevizin kanser üzerindeki etkisi ile ilgili yapılmış bir bilimsel çalışmalar oldukça azdır.

Kerevizin içinde bulunan antioksidanları kaybetmemek için haşlayarak yemek hazırlamalısınız. Kaynattığınız zaman içindeki faydalı maddeler de ne yazık ki kaybolur. Kereviz ile ilgili yapılan bir araştırmada iki ayrı kaba kerevizler konmuş, birinde kaynatılmış diğerinde ise buharda pişirilmiş. 10 dakika sonunda önemli oranda fark görülmüş. Kaynatılarak pişirilen kerevizlerin % 59-62 oranda antioksidanları kaybettiği, buharda pişirilen kerevizlerin ise sadece % 1-7 oranda antioksidanları kaybettiği görülmüş.

İçeriğindeki pektin (Bir tür şeker molekülü) sayesinde mideyi korur. Bitkilerdeki pektin özlü nişastasız polisakarit bulunur.

İdrar söktürücü özelliği vardır. Ancak çok fazla içildiği zaman vücuttaki elektrolit kaybına yol açarak halsizliğe sebep olur. Bu yüzden

Kerevizle yapılan  yemekler

Özellikle sebze yemeyi sevmeyen çocuklar için kereviz yemeğini yemek tam bir kabusa döner. Oysa ki kerevizi çocukların sevdiği yemeklerin içine karıştırarak tadını alıştırabilirsiniz. Kerevizin içinde barındırdığı sağlığa faydalı içerikleri için buna değer doğrusu.

Kereviz zeytinyağlı olarak pişirilir. Sebzeler ile birlikte yemeği ve çorbası yapılır. Turşusu kurulur.

Şuna da bak

Mayonez nasıl yapılır

Mayonez

Malzemeler 1 su bardağı su 1/2 yemek kaşığı un 1/2 yemek kaşığı nişasta 1 çay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir