Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Tatlılar-Tuzlular » Helvalar » Kenevir Helvası

Kenevir Helvası

Malzemeler

4 su bardağı kenevir

3 su bardağı pekmez

Üzeri için:

Ceviz

Kenevir Helvası
Kenevir Helvası

Kenevir nedir?

Kenevir bitkisinin ana vatanı Orta Asya’dır. Kenevir lifli ve güçlü bir bitkidir. Kenevir bitkisi içeriğindeki tetra-hidro-kanabinol (THC) maddesi yüzünden yetiştirilmesi ve kullanımı yasaklanmıştır. İnsanlık tarihi boyunca erkek kenevir yaprakları uyuşturucu tütün olarak içilmiş, yasak olsa da hala pek çok yerde içilmektedir. Hollanda ise kenevir otunun içilmesini yasaklamamıştır.

Kenevir tohumları yüksek oranda yağ içerir. Gıda olarak tüketiminin yanı sıra ilaç, otomotiv, tekstil ve kozmetik sanayinde de kullanılır. Sanayi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte yapılan araştırmalarla kenevir bitkisi endüstride kullanılmaya başlamış. Özellikle Henry Ford kenevirden elde ettiği bir yakıtla araba üretmiştir. Bu ve benzeri gelişmeden hoşnut olmayan çevreler ise kenevirin sadece uyuşturucu yönünü kullanarak propagandaya başlamışlar.  Belki de petrole alternatif bir yakıt olabilecekken yasaklanması ile kenevir üretimi sadece belli çevreler ile sınırlanmış ve faydalı yönlerinin insanlık tarafından kullanılması engellenmiştir. Uyuşturucu amacı ile zaten kullanmak isteyenlerin yasal olmayan yollarla da ulaşabildikleri kenevirin üretimi keşke bu şekilde yasaklanmasaydı da artı yönlerinden faydalanabilseydik.

AnnemMutfakta'nın Yemek Serüveni
AnnemMutfakta’nın Yemek Serüveni

 

Alıntı : “AnnemMutfakta’ nın Serüveni- Hülya Erol”

AnnemMutfakta’nın Yemek Serüveni AnnemMutfakta’nın Yemek Serüveni Kış gecelerinin soğuğu kimi gecelerde içimize işlerdi. Çocukluğumuzda evlerde televizyon olmadığı için en büyük eğlencemiz büyüklerin anlattığı masalları dinlemek olurdu. Hayal dünyası içinde kimi diyarlara dalmış olurken yanı başımıza getirilen yemişleri yemek çok keyifli olurdu. Bazı geceler komşunun uzattığı “kenevir helvası” bizi çok mutlu ederdi. Bazen de helvayı annem yapar, biz komşulara uzatırdık. İçine kavrulmuş kenevirin dökülüp karıştırıldığı pekmezin böylesine farklı bir lezzet vereceğini kim düşünebilir ki! Tepsiye dökülen, macunumsu kıvamı olan kenevir tatlısının üzerine bol ceviz döküp ılık olarak yerdik. Eğer kimse kenevir tatlısını yapmamış ise kendimiz mutfağa gidip bir kaba pekmezi doldurup, içine bolca haşhaş dökerek yer, içimizi ısıtırdık.

Şuna da bak

Cüğücük - Aksaray

Cüğücük Tatlısı – Aksaray Eskil

Buğdayın işlenmiş hallerinden biri olan düğünün un haline getirilmesi ile düğücük hazırlanır. Aksaray ili, Eskil …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir