Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Makaleler » Kemal Çapraz aramızdan ayrıldı

Kemal Çapraz aramızdan ayrıldı

Kemal Çapraz
Kemal Çapraz

Kemal ağabey aramızdan ayrıldı…

Türk dünyası için emek harcayan, Türk kültürü için çalışan değerli insan, maalesef 15 Eylül’ de bir trafik kazası geçirerek aramızdan ayrıldı.

“Ufuk Ötesi” gazetesini her ay yayınlamak için uğraş veren, yürekli, vatanını seven, yıllarca bu uğurda çalışıp insanları aydınlatmaya çalışan ,binlerce genç yetiştirmiş, gerçek bir Türk aydını idi kendisi.

Türk dünyası, dolayısiyle Türk kültürüne yürekten destek olduğu için de bizim sitemize de yürekten desteğini esirgememişti. Yapıyor olduğumuz işin önemini her fırsatta dile getiriyordu.

Ufuk Ötesi ailesi ile birlikte büyük fedakarlıklarla çalışıp,  gazete yazılarının düzenlenmesi, abonelere gönderilmesi ve daha pek çok işle uğraşıyordu.

Türk insanı için yapmış olduğu tüm fedakarlıklara rağmen , Türk insanı onu yeterince tanıdı mı acaba?

Türkiye gerçek bir aydınını kaybetti. Kendini yetiştirip tam da bilgisinden, yol göstericiliğinden faydalanacağımız bir dönemi olan 44 yaşında iken, tüm iyiler gibi çok erken bu dünyadan ayrıldı. Allahtan hocamıza rahmet,  başta ailesine, ufuk ötesi ailesine ve tüm dostlarına sabır diliyorum.

Bu yazıyı okuyan herkesin Kemal Çapraz’ ı tanıması için aşağıda kısa bir hayat hikayesini yazdım. Bu yazıyı okuduktan sonra da kendisi için bir duanızı eksik etmeyin dilerim.

Kemal Çapraz kimdir?

Gazeteci ve araştırmacı Kemal Çapraz, 1964’te Kastamonu’nun Araç ilçesinde doğmuştur. Annesinin adı Meliha, babasının adı Cemal’dir. İlk ve orta tahsilini İstanbul’da yapan Kemal Çapraz, 1987’de İstanbul Üniversitesi, Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun olmuştur. Yüksek lisansını aynı üniversitenin, Gazetecilik ve Halkla ilişkiler Kürsüsünde “Kırım Türk Basını ve İsmail Gaspıralı” üzerine yapmıştır. 1985’te fiili olarak gazeteciliğe başlayan Çapraz, özellikle Kırım başta olmak üzere, Türk Dünyasını oluşturan Türk devletleri ve halkları üzerine yaptığı sürekli çalışmalarıyla tanınmaktadır. Türkiye, Orta Doğu, Kurultay, Türk Diplomatik gazeteleri yanında, Orkun, Tarih, Kardaşlık, Kırım dergilerinde araştırma ve makaleleriyle, Kırım adlı telif eserin sahibi olan Kemal Çapraz, evli olduğu Zühal Hanım’dan 2 çocuğu vardır. Basın Yayın Birliği Derneği Başkanı ve Ufuk Ötesi gazetesi Çapraz, 16 Eylül 2008 tarihinde İstanbul Kartal’da geçirdiği trafik kazasında vefat etti.

Son seçimlerde MHP İstanbul milletvekili adayı olan Çapraz, sürekli sarı basın kartı sahibiydi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir