Taptaze

Karadutlu Dondurma

Malzemeler

1 litre karadut suyu
1 su bardağı toz şeker
1,5 tatlı kaşığı salep

Karadutlu Dondurma
Karadutlu Dondurma

Evde dondurma hazırlayalım

Dondurmanızı evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Özellikle çocukların severek tükettiği dondurmaları kendimiz hazırlamaya çalışmalıyız. Endüstriyel ortamlarda hazırlanan her gıdanın içine, dayanıklılığını sağlamak için katkı maddesi katılmaktadır. Daha fazla satmak ve para kazanmak için kaliteden ödün veriliyor olması da ne yazık ki gıda endüstrisini bir düşman haline getiriyor. Janjanlı ambalajlar ile süsledikleri zararlı gıdaların ilk hedef kitlesinin de çocuklar olduğu düşünülürse tehlikenin çok daha sinsi olduğu söylenebilir.

Meyve, salep ve toz şeker ile hazırlayabileceğiniz dondurmalarınızı bekletmeden tüketmemeniz gerekir. Evde hazırladığınız dondurmanın marketlerde satılan dondurmalar gibi yoğun kıvamda olmasını beklemeyin. Sizin hazırladığınız daha akışkan kıvamda olacak ve çabuk eriyecektir. Kendi mutfağınızda katkı maddesi eklemeden hazırladığınız dondurmanın da akışkan kıvamda olması bir önem teşkil etmeyecektir.

Karadutun faydaları ve karadutlu yiyeceklerin neler olduğu hakkında bilgi için lütfen tıklayın.

Eskiden karsambaç yerdik

Hazır Alma Kendin Yap Yemek Kitapları
Hazır Alma Kendin Yap Yemek Kitapları
Alıntı: “Hazır Alma Kendin Yap – Hülya Erol”

… Yazın ise Toroslar’ın tepesinden bloklar halinde kar getiren ve satan kişiler olurdu. Sıcak günlerde bu kardan satın alırdık ve eve getirirdik. Karın üzerine erimeden reçel ve pekmez döküp karsambaç yapardık. Yani serinlemek için yediğimiz karsambaç için bile çocuk elimizle emek harcardık. Şimdi ise marketten dondurma alıp hızlı bir şekilde bitiren çocuklar, katkı maddeli dondurma yerken gerçek dondurmanın zevkine belki yapay olmasından ziyade kendi emeği olmadığı için varamıyor…

Şuna da bak

Kaşık turşusu

Kaşık turşusu

Hazır olma süresi oldukça kısa, susuz, sadece sirke ile hazırlanan vitaminli kaşık turşusunuz mutlaka deneyin, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir