Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Tatlılar-Tuzlular » Çeşitli Tatlılar » Hoşmerim Tarifi – Mengen

Hoşmerim Tarifi – Mengen

Malzemeler
1 kase tereyağı
500 gr süt -kaymak
1 çay kaşığı tuz
1 kâse un
1/2 kâse mısır unu

Hoşmerim Tarifi Mengen
Hoşmerim Tarifi Mengen

Mengen Usulü Hoşmerim

Yaptığım araştırmalarda aynı isimli bir çok yemeğin farklı yörelerimizde değişik lezzetler ile karşımıza çıktığını gördük. Bazı yerlerde tatlı olarak bilinen bir yemek farklı bir yerde tuzlu olarak ve farklı yöntemlerle yapılabiliyor. Aynı isimle ve yakın tatlarla yapılan yemeklerin coğrafi konumlar sebebi ile farklı malzemeler katılarak yapıldığı da görülüyor. Aynı malzemeler kullanarak farklı isimleri olan yemekler de karşımıza çıkıyor. Bu yüzden Anadolu tanındıkça bizleri şaşırtan ve araştırıldıkça kendisine hayran bırakan türlü zenginliklerle dolu. Yıllardır kültürel değerlerimize sahip çıkmamız ve geleceğe aktarmamız üzerinde kuvvetle duruyor olmamız da bu yüzden. Elimizin arasında kayıp gitmekte olan çok ama çok değerli bir hazinemiz var ve sadece izliyoruz. Birileri belki bu değerlerimizi kurtarmak için bir şeyler yapıyor ancak egolarına yenik düşen bazıları da ne yazık ki kendi çıkarlarını toplum çıkarlarının önünde tuttukları için iyi niyetli yapılan girişimlerin de önünü tıkıyorlar. Neyse ki iyi niyetli kültür elçileri olarak yine de bunlardan yılmayıp yolumuza devam etmek ve gün geçtikçe çoğalmak gerekiyor. Geçmişi geleceğe taşıyamazsak yok oluruz, tükeniriz.

Bu çekimdeki hoşmerim tarifi de Mengen yöresinde yapılan yöntemi anlatıyor. Kaymakamlığın desteği ile “Mengen Sofrası” adıyla kendi iş yerini açan girişimci Mengenli hanımlardan farklı bir çok yemek tarifini kayıt altına aldık Mengen gezimizde. Komşu olmalarına rağmen 2 hanım da süt miktarını farklı tutmuş olsalar bile yöntemlerinin aynı olduğunu gördük. Hoşmerim tatlısını bir de Çanakkale gezimizde kayıt altına aldık. Farkını izlemek isteyenler tıklayabilirler.

Şuna da bak

Hamaylıbağ

Hamaylıbağ

Yörede eskiden hamaylıbağ tatlısı bebeklere emzik yerine verilirmiş. Hamurun içindeki tatlıyı emmeye başlayan bebek susar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir