Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Makaleler » Hazır baklava yufkaları helal gıda değil mi!

Hazır baklava yufkaları helal gıda değil mi!

Yufka
Yufka

Ramazan bayramı  Dikili’de hazırlıkları yaparken hava durumunda etkilenerek ellerim de şişlik ve ağrılarım artınca baklavayı kendim açamıyacağımı anladım. Ama Doruk “baklava baklava” diye sayıklıyordu.
Hamarat yazlık komşularım da, “beraber açalım” dediler, ama onlara da zahmetler vermek istemedim.

Hazır yufka alır yaparım diye düşündüm ve öylede yaptım. Ancak baklavaları tepsiye döşedikten sonra fırının bozulduğunu farkettim. Hemen çarşı fırınına götürdük. Kenarlarını yakmışlardı fırında. Yenilebilecek az bir kısım kalmıştı bize:)

İşte bu günlerde bana sorular gelmeye başlamıştı ; üyelerim benim hazır yufkadan baklava yaptığımı görünce şaşırmışlar. Hazır baklava yufkası açılırken daha ince açılması için , hamurun içine, sözde ” Domuz tüyü veya kılından üretilen sistein ” maddesi kullandıklarını, bunu ambalaj üzerinde yazmadıklarını, böyle bir uygulamanın olup olmadığı soruyorlardı.

Bu söylenenler doğru ise, gıda terörünün boyutlarının çok fazla olduğu sonucunu çıkartabiliriz elbette. Yine bilgi kirliliği var ve yine konunun uzmanları bizleri yeterince bilgilendirmiyorlar.
Hazır gıdalara güvenemiyecekmiyiz?
Her gün yeni bir haber çıkıyor, denetlemeler yetersiz mi acaba?.

Kurban Bayramı yaklaştı bu sorular hem forumda hem de iletilerde soruluyor.
Bu konu gerçekten doğru ise ve bilmeden alıp kullanmış olan inançlı insanların bundan rahatsızlık duymaları da çok normal.
Ben yapmış olduğum baklavadan ikram etmiş olduğum inananlardan çok özür dilerim, vicdanen çok çok rahatsızım .Dinen yasak olan ve inaçlı insanların sakındıkları şeyleri bilmeden ikram etmemiz de çok rahatsızlık verdi bana.

Bu konu çok önemli.
Bir an önce hazır baklava yufkası üreten firmalar bir araya gelerek konu hakkında gerekli açıklamaları yapmak zorundadırlar.
Tüketiciler olarak biz hanımlar Kurban bayramı baklavalarını evde açacağız veya başka hamur tatlıları yapacağız, artık dışarıdan hazır baklava da almayacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir