Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Yemek Kitapları » Hazır Alma Kendin Yap

Hazır Alma Kendin Yap

Hazır Alma Kendin Yap Yemek Kitapları
Hazır Alma Kendin Yap Yemek Kitapları

Salçadan turşuya, ekmekten tarhanaya erzak dolabını kendi elleriyle hazırlamak isteyenler için kıymetli bir kaynak kitap… 40 senedir köy köy dolaşan, geleneklerimizi araştıran Hülya Erol ninelerimizin mutfak sırlarını paylaşıyor!

Çok değil, bundan 50 sene kadar önce tüm gıdalar mevsiminde taze olarak tüketilir, kışlık gıdalarsa yaz mevsiminin sonunda hazırlanıp kilerde saklanırdı. Bu hazırlıklar sırasında komşular birbirine yardım eder; imece usulü herkesin tarhanası, salçası, yufkası, eriştesi, turşusu tamamlanırdı.

Zamanla toplumun yapısı değişti. Ninelerimizin yiyecekleri ‘eski’ diye küçümsendi. Evde yoğurt mayalamak ‘gereksiz bir uğraş’, salça yapmak ‘çok büyük bir eziyet’ haline geldi. Tarhana yoğuran, turşu kuran neredeyse kalmadı. Gıda endüstrisi “siz zahmet etmeyin, benden hazırını alın” diye reklam yaptıkça anneler inandı. Her türlü ihtiyacını market raflarından almaya başladı. Çocuklarına katkı maddeleri, kimyasallar, boyar maddeler, parfümler, zararlı yağlar ve şekerlerle hazırlanmış son moda yemekleri, reklamı en çok yapılan içecekleri verdi.

Bugün, bize ‘kolaylık’ olsun diye sunulan endüstriyel gıdaların aynı zamanda ‘hastalık’ yaptığını da öğrenmiş bulunuyoruz. Anneannelerimizin tarhanasının, turşusunun kıymetini anladık. Ama bu arada, nasıl yapıldıklarını da unuttuk!

“Hazır Alma Kendin Yap!”, sağlıklı beslenmek adına yemek kültüründe kendi devrimini yapmaya karar verenler için gerçek ve doğru kaynaktır! Kitap peynir, yoğurt, tarhana, çökelek gibi süt ürünlerinin tarifleriyle başlıyor. Evde sebze meyve kurutma, pastırma, sucuk, kuru yufka, erişte, reçel, turşu, sirke, şerbet hazırlama gibi en temel ihtiyaçlarımızın tarifleriyle devam ediyor. Kitapta balda kudret narı muhafaza etme, kavun çekirdeği şerbeti (subye), kopanisti peyniri, karınca yumurtasından yoğurt mayalama gibi kolay kolay bulunmayacak tariflere de yer verilmiş.

40 seneyi aşkın bir süredir halk mutfağımız ve yemek kültürümüz üzerine araştırma yapan Hülya Erol engin birikimini, anneanneden miras tariflerini, komşu teyzelerin mutfak sırlarını, köylerimizin usullerini paylaşıyor. Bizi eski zamanların ağaç gölgeleri, üzüm asmaları, kümesten kaçırılan yumurtaları, taze pişmiş yufkaları arasında güzel bir yolculuğa çıkarıyor…

Hülya Erol Kimdir?

Hülya Erol 1954 yılında doğdu. Kısmetli bir çocukluk geçirdi. Konya Seydişehir’de büyük bir çiftlikte, varlıklı bir ailede büyüdü. Sütün nasıl sağıldığını da gördü, sütün nasıl ayrana, tereyağına, peynire dönüştüğünü de. Bağbozumu vakti pekmez kaynatılmasına, kış gelmeden kök sebzelerin toprağa gömülmesine şahit oldu. Komşu teyzelere hep sorular sordu, nasıl pişirdiklerini, nasıl kotardıklarını öğrendi.

Evlendikten sonra kayınvalidesinin mutfağıyla, Kastamonu ve Tosya kültürüyle tanıştı. Daha önce hiç bilmediği tatlar, tarifler… Eşinin işi nedeniyle yaptıkları seyahatleri de kendisi için bir okula çevirdi. Köylerde yaptığı sohbetleri, öğrendiği tarifleri kaydetti. Türkü derleyenler gibi, kaybolmaya yüz tutmuş tariflerimizi, usullerimizi arşivledi.

2006 yılında www.annemmutfakta.tv adresinden yayın yapan sitesiyle tecrübesini, bilgisini sonraki nesillere aktarmaya başladı. 2007 yılında Altın Örümcek yarışmasında “Jüri Özel Teşvik Ödülü”ne layık görüldü. 2012 yılında “AnnemMutfakta.tv Yemek Serüveni” adlı kitabı yayınlandı.

Kitabın Bölümleri

 • Süt ürünleri: Yoğurt, tereyağı, çökelek, sürk, kefir, aygut, taze kaymak, kuru kaymak
 • Tarhanalar
 • Peynirler
 • Meyve sebze kurutma
 • Acı pul biber
 • Sele zeytini, çekiçge
 • Domates ve biber salçası, menemen sosu
 • Pastırma, sucuk, kuyruk yağı
 • Turşular, sirkeler, koruk ekşisi
 • Ekmekler
 • İçecekler, şerbetler, hoşaf ve kompostolar
 • Tatlılar
 • Reçeller
 • Atıştırmalıklar: Kavurga, kavut helvası, cezerye
 • Dondurmalar
 • Bayat ekmek

ISBN:
9786055181703
Baskı Sayısı: 1.Baskı
Basım Tarihi: Ağustos 2014
Baskı Yeri: İstanbul
Sayfa Sayısı: 292
Ebat: 16×23
———————————–
Satın almak için:
Yurt dışından satın almak için:

Şuna da bak

Cemile Ercan

Sizgen gelenler Cemile Ercan

Değerli takipçimiz Cemile Ercan’ın mesajı: “Merhabalar hulya hanımcım … Sayenizde 4 yıldır çok güzel turşular …