Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Yemek Tarifleri » Salata-Meze » Havuçlu Yerelması Salatası

Havuçlu Yerelması Salatası

Malzemeler

3 adet yerelması
1 adet havuç
2 yemek kaşığı mayonez
2 yemek kaşığı süzme yoğurt
1 diş sarımsak

Yer elması salatası
Yer elması salatası

Yer elması

Kökleri yumru olan ve yenilebilir olan bitkidir. Kasım- Mart arası ürün verir. Yer elması ile ilgili ilk yazılı kaynak 1603 yılında Samuel de Champlain‘e aittir. Anavatanının Kuzey Amerika olduğunu, daha sonra Fransa’ya getirildiğini yazar.

Yer elmasının şekli zencefile benzer, yağ ve nişasta içermez, % 10 protein içerir.

Patatesin içindeki nişasta glikozu parçalar ve kan şekerini etkiler, ancak yer elması nişasta içermez ve içindeki inulin sadece fruktozu bağırsakta parçalar. Bu yüzden glisemik indeks değeri düşüktür.

Yer elması köyleri bir tür polisakarit olan inulin içerir. İnulin bitkilerde enerji depolamak için kullanılır. İnulin sentezleyen ve depolayan bitkiler nişasta türündeki karbonhidrat formlarını barındırmazlar. İnulin kalsiyum ve magnezyum emilimini arttırır, LDL kolestrolü düşürür, kabızlığı önler, çeşitli kanser türlerine karşı savaşır. Ayrıca eriyen lif yapısı sebebiyle prebiyotik olarak da değerlendirilir. Fazla miktarda tüketilmesi ise gaz ve mide şişkinliğine sebep olduğu için inulin içeren gıdalarda uyarı yazısı yer almalıdır.

Yerelmasının sağlığa faydaları nelerdir?

Yer elması demir ve potasyum deposudur. Düşük kalorili ve yüksek oranda lif içerir.

Yerelmasından yapılan yiyecekler:

Patatesin kullanıldığı yemeklerde kullanılabilir. Veya zeytinyağlı yer elması yemeği pişirilir. Çorbası, salatası veya turşusu yapılabilir. Almanya’da yer elmasından brandi içkisi yapılıyor.

Şuna da bak

Vişne Paparası

Vişne Paparası

Malzemeler 8 dilim tost ekmeği (özellikle bayat ekmek kullanın) 4 adet yumurta 1 yemek kaşığı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir