Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Haberler » Erzurum Uzundere’de Gastronomi Festivali
Turşu sunumu harika...
Turşu sunumu harika...

Erzurum Uzundere’de Gastronomi Festivali

“1. Uzundere Gastronomi ve Mutfak Günleri” etkinliği bitti ve evimize geri geldik. Işıl’ın çektiği onlarca fotoğraftan bazılarını aşağıya ekledik ki sizlerde bizimle bu güzellikleri bir parça da olsa paylaşın. Süleyman Engin hocamızın emeklerinin meyvelerini aldığını görmek hepimizi ayrıca mutlu etti. Onlarca kişi proje kapsamında yürütülen yemek eğitimlerini almıştı ve bu etkinlikte hünerlerini sergilemek için can attılar etkinlik günü. Hepsi çocuklar gibi heyecanlı ve mutlu idi. Bu heyecan da hem jurileri hem de proje çalışanlarını ziyadesi ile mutlu etti.

Doğu Anadolu Turizm Geliştirme Projesi (DATUR) ‘nin Uzundere sorumlusu Egemen Çakır’ ın Erzurum sevgisi dolayısı ile yöre tanıtımını ve gelişmesi için gösterdiği çabaları, pansiyonlarında kaldığımız Rıza ve  Nezihe Özsoy’ un asaleti ve misafirperverliği, ilçe protokolünün de bu etkinlikler için duydukları heyecanı görmek için seneye yeniden etkinliğin 2. sine sizlerin de gitmesi gerek. Etkinlik coşkuyla gerçekleşti.  Öğrencileri Süleyman hocanın peşini bırakmadılar. Süleyman hocamızın da mutfak kültürüne gösterdiği emekler ve yüreğini ortaya koymuş olması öğrencilerin gözlerindeki heyecandan okunuyordu.

Yöre insanının eğitimine mutfak kültürüne hizmet etmesi bakımından da ayrıca Süleyman Engin’i  kutluyorum. Keşke tüm meslektaşlarımızın büyük şehirlerden, büyük otellerden çıkıp Anadolu’ya gittiklerini ve gerçekten hizmetlerini daha fazla görebilsek.

Aşağıda etkinlik, ödül töreni, yemekler ve Uzundere doğa güzelliklerinin fotoğraflarını görebilirsiniz. Uzundere gibi saklı kalmış bir cenneti gün yüzüne çıkartıp turizme kazandırma çabasında olan tüm gönüllüleri yürekten kutluyorum.

İyi seyirler …

Yedigöller
Yedigöller
Uzundere yemek yarışması
Uzundere yemek yarışması
Yarışma sırasında yemekler yarışıyor:)
Yarışma sırasında yemekler yarışıyor:)
Yarışmacılara ödülleri verilirken...
Yarışmacılara ödülleri verilirken…
Yöresel reçel çeşitleri
Yöresel reçel çeşitleri
Haris eriği kurundan "Erik Kaysefesi"
Haris eriği kurundan “Erik Kaysefesi”
Çeşitli meyvelerden "Dut Kaysefesi"
Çeşitli meyvelerden “Dut Kaysefesi”
Turşu sunumu harika...
Turşu sunumu harika…
Dilber Dudağı da yarıştı.
Dilber Dudağı da yarıştı.
Yufkalı tatlı
Yufkalı tatlı
Kadayıf Sarması
Kadayıf Sarması

Yarışmanın yorgunluğunu atmak için konaklama yerimize döndük. Orada kaldığımız sürece kahvaltıda ve akşam yemeğinde ise bizi birbirinden lezzetli yöresel yemekler bekliyordu.

Tuzlu helva kahvaltı masasında...
Tuzlu helva kahvaltı masasında, izlemek için tıklayınız.
Sabahın erken saatinde...
Sabahın erken saatinde…
Cag kebabı
Cag kebabı
Nezihe hanım' dan "Tava Katmeri"
Nezihe hanım’ dan “Tava Katmeri”
Dağ eriği
Dağ eriği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir