Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Evde Gıda » Kışlık Gıdalar » Domates Kurusu Hazırlama Saklama

Domates Kurusu Hazırlama Saklama

Malzemeler

Paşa Mezesi
Paşa Mezesi

6 kg domates
1 çay bardağı tuz
1 yemek kaşığı kekik
5-6 diş sarımsak
Zeytinyağı (Kavanoz dolana kadar)
1-2 dal mercan köşk

Domates kurusu
Domates kurusu

Yaz aylarında bolca tüketilen domatesi kurutup saklayabilirsiniz. Kış aylarında yemeklere katarak veya işlemden geçirmeden tüketebilirsiniz. Domates bir de lezzetli ise, tadına doyum olmaz.
Rakı sofrasında “Paşa mezesi“nin üzerine kuru domates koyarak yediğiniz kızartmış ekmeğin tadını tarif etmek ise mümkün değildir. Paşa mezesi kopanisti peynirinden yapılır. Hayatta yenmesi gereken 10 gıdadan biridir desek yeridir. Kopanistin yapım aşamalarını izlemek isterseniz tıklayın.

Domates kurusu hazırlarken;

Domates kurusu
Domates kurusu

Bu gün domateslerin kaldırılma zamanı.

İlk önce domatesler ortadan kestim ve üzerlerine tuz dökerek güneş gören bir yerde 5-6 gün beklettim. Kuruyan bu domateslerin bir kısmını zeytinyağda saklayıp daha sonra iştah açıcı olarak,çeşitli meze türleri hazırlamak için kavanozlara almam gerekiyordu.

Bunun için kuruyan domatesleri kısa bir süre de fırının ızgarasında alt üst ederek kızarttım. Daha sonra boş kavanozumu, zeytinyağı, sarımsak ve kekiğimi alarak hazırlığa koyuldum.

Boş kavanoza önce domatesleri ardından sarımsak parçaları yerleştirdim. Sonra biraz kekik serpiştirdim arasına. Ve yeniden domatesler, sarımsak ve kekik. Böylece kavanoz doldu, domatesler de bitti. En son işlem zeytinyağını kavanoz ağızına gelecek seviyede boşaltmak oldu. Sıkıca kapattığım kavanoz kış için hazırlandı işte.

Kekik dışında , mercanköşk, defne yaprağı, taza nane, taze fesleğen gibi sevdiğiniz taze baharat  dallarından bir parça koyarak denemeler yapabilirsiniz. Ben bir kavanozuma mercan köşk ekleyerek bir deneme yaptım bile, bakalım tadı diğerine göre nasıl olacak. Yorumumu domates mezeleri hazır olunca yeniden sizlerle paylaşacağım.

Malzeme olarak, 1 lt kavanoz için 3-4 diş sarımsak ve sevdiğiniz bir baharat yeterlidir, tabi bir de domates:)

Mevsiminde doğal ortamda yetişen meyve ve sebzeleri hazırlayarak hem sağlıklı hemde aile bütçesine katkı sağlamış olunuyor ve sevdiklerimizle sağlıklı leziz yemekleri paylaşmış oluyoruz.

Hülya Anne ve torunu Doruk
Hülya Anne ve torunu Doruk

Şuna da bak

Kaşık turşusu

Kaşık turşusu

Hazır olma süresi oldukça kısa, susuz, sadece sirke ile hazırlanan vitaminli kaşık turşusunuz mutlaka deneyin, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir