Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Evde Gıda » İçecekler » Ceviz Yaprağı Çayı

Ceviz Yaprağı Çayı

Ceviz yaprağı çayı
Ceviz yaprağı çayı

Ceviz yaprağının faydaları

Ceviz ağacı Mayıs ayında çiçeklenir, Haziran ayında meyvelerin içi delinebilir ve reçellik kıvama gelirler. Eylül ayı ise meyveler olgunlaşır ve toplamaya hazır hale gelirler. Ceviz yaprakları bir tür asit olan tanen maddesi, eterli uçucu yağ, mantar hastalıklarına karşı etkili madde juglan, kolajen yapıcı ve antioksidan özelliği olan C vitamini ve yağların oksitlenmesini yavaşlatan flavonlar içermektedir. Yani meyvesinin olduğu kadar ceviz yapraklarının da faydaları bulunmaktadır. Bu sebeple çevresinde ceviz ağacı olanlar bir an evvel bu çayı denemeliler.

cevizBinlerce yıldır insan yaşamının vazgeçilmez bir yiyeceği olan ceviz, dünya üzerindeki en yararlı besinlerinden biridir. Ceviz ağacı gölgesinden, yaprak ve yeşil kabuğun boya ve ilaç için, çiyesi ile, her şeyi ile insanların hizmetinde yararlı bir ağaçtır. Ceviz ağacının yararları yalnızca bunlarla sınırlı değil.  Sinekleri uzaklaştıran “jugione” adlı kimyasal başka bitki türleri ve suda yaşayan canlılar üzerinde de zehirleyici bir etki yaratıyor.

Ceviz, uzun ömürlü; gövdesi kalın, kerestesi ve meyvesi çok değerli ve besleyicidir, büyük, ulu bir ağaçtır. İçi nişastalı ve yağlıdır. Hekimlikte; yaprakları, meyvesinin üzerindeki yeşil kabukları ve yağı kullanılır.

Taze Ceviz ile hazırlanan ilaç:
Taze ceviz yeşil iken hazırlanan ilaçlar kanı temizler, kansızlığı giderir. İshal ve dizanteriyi keser. Verem ve şeker hastalığında hem besleyici, hem de tedavi edicidir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. El ve ayak donuklarında, deri çatlaklarında faydalıdır. Saç ve elleri boyamakta da kullanılır. Çok kuvvetli bir besin olduğundan fazla yememelk gerekir. Cevizyağı, raşitizm ve sıracada faydalıdır. Kabızlığı giderir. Bağırsak solucanlarını düşürür.

Bahçemizdeki cevizleri indirdik,şimdi kabuklarından ayırmak işi çok zor oluyor .Ağaç büyük olduğu için cevizleri indirmek bir sorun arkasından kabuklarından ayırmak başka bir sorun ellerin boyanması eldivenlerle çalışılmasına rağmen eller kınalandı.

Sonra cevizlerin kurutulma faslı anlayacağınız çok fazla emek isteyen bir uğraş, yemesi çok kolay ve zevkli ama sizin önünüze gelene kadar çok emek harcanarak hazırlandığını unutmayın ve pahalı diye söylenmeyin.

Tecrübeniz varsa nasıl kabuklarını kolay ayırıyorsunuz ,bu işin kolayı nasıl, paylaşırsanız sevinirim.

Çocukken ağaçtan indirilirken kabular kendiliğinden ayrılırdı, şimdi bir şeyleri yanlış yapıyorum herhalde çok zorlanıyoruz tek tek bıçakla temizliyoruz. Bu gün  ve önümüzdeki bir iki gün ceviz ayıklama ve kurutma işi ile geçecek hayırlısı olsun.

Şuna da bak

Ceviz Reçeli

Ceviz Reçeli

Malzeme 150-200 taze ceviz 4 kilo toz şeker 1 litre su 2 yeşil büyüklüğünde limon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir