Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Faydalı Bilgiler » Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?
Limon tuzu
Limon tuzu

Çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir?

Limon tuzu ile kireçten kurtulun!

Su ısıtıcınızın veya çaydanlığınızın dibindeki kireçten kurtulmak için “limon tuzu”ndan daha pratik bir çözüm olamaz.
Isıtıcınızın içine sıcak su koyduktan sonra üzerine limon tuzu ilave edin ve yaklaşık 5-10 dakika bekleyin. Sonuç aynen grafikteki gibi olacaktır. Hem de hiç kazımadan, yorulmadan.

Kirecin insan sağlığı üzerindeki etkileri

Su ısıtıcılarında oluşan tortu gösterir ki suyunuz kireçli yani sert. Bu durumda musluktan akan suyunuz sağlığa yararlı mı yoksa zararlı mı?

Öncelikle kirecin oluşum sürecini özetleyelim:
Kireçli yani sert su içinde doğal mineral barındırır; kalsiyum karbonat, magnezyum gibi. Bu su ısıtıldığı veya kaynatıldığı zaman ana maddesi suda çözünmeyen kalsiyum karbonat, yani kireç olan tortu halk arasında da kireç diye bilinen sert çökeltiler oluşur.

Peki bulaşık makinesi veya çamaşır makinesinin borularını tıkayarak bozulmasına sebep olan kireç insan vücuduna girince neye yol açar?
Suyun sertleşmesine neden olan kalsiyum ve magnezyum fazla miktarda vücuda girdiği taktirde tüketilemez, depolanır. Bu da damar sertliklerine, damar tıkanıklıklarına, karaciğer ve böbrekte taş oluşmasına neden olur. Yani aslında kireç makinelerdeki gibi insanlarda da damar tıkanıklığına sebep oluyor. Deride ise kurumaya ve dişlerde çürümeye yol açtığı da uzmanlarca belirtiliyor.

İşte bu yüzden musluklardan akan kireçli suyu yemeklerde veya içmede kullanmayan tüketici ya damacana su alıyor ya da arıtma cihazı ile suyunu artıtarak içiyor. Her iki çözümün ticaretini yapanlar ise karşı tarafın su çözümünü sağlıksız olarak niteliyor ve kendi çözümünün daha sağlıklı olduğunu iddia ediyor. Kamuya ait olan suyun temizliğinden ve dağıtımından sorumlu olan belediyeler ise hem vatandaştan hizmet bedeli tahsis ediyor hem de bizleri suya ikinci defa para ödemeye mahkum ediyor. Aynen devlet okullarındaki eğitimin zayıflatılıp özel okulların ticarethane olarak işletilmesi ve ön plana çıkartılması örneğindeki gibi! Veya benzer diğer örneklerdeki gibi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir