Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Tatlılar-Tuzlular » Çeşitli Tatlılar » Balkabaklı Muhallebi

Balkabaklı Muhallebi

Malzemeler

1 kg bal kabağı
1/2 su bardağı şeker

Yalancı tavuk göğsü
1 kg süt
3 kahve fincanı şeker
2 fincan karışık un
1 kahve fincanı nişasta
2 nohut büyüklüğünde damla sakızı
50 gr tereyağı
Süs için Antep fıstığı

Balkabaklı Muhallebi Sütlaç
Balkabaklı Muhallebi Sütlaç

Balkabağı Meyvesi

Balkabağı yoğun lifli yapısının yanı sıra demir, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir  bakımından zengin, A, C, K vitaminleri, beto karoten içeren bir yiyecektir.

Beto karoten nedir: Beto keroten özellikle turuncu, kırmızı, yeşil ve sarı renkli sebze ve meyvelerde bulunur. Havuç, brokoli, bal kabağı, ıspanak, marul, dolmalık biberi, kavun, portakal beta karoten içeren gıdalardan bazılarıdır. İnce bağırsakta beta karoten bir çeşit A vitaminine dönüşür. Karoten endüstride yapay olarak da üretilir, ancak çeşitli tıbbi araştırmalar yapay karotenin sağlığa zararlı olduğunu, özellikle sigara kullananlarda akciğer kanseri riskini arttırdığını ortaya koymuştur. 

Bazı mutfaklarda sebze olarak değerlendirilse de bal kabağı bir meyvedir.

Türk mutfağında tatlısı severek tüketilir. Ayrıca etli ve sebzeli yemeklerin yanında veya tek başına yemeği yapılarak tüketilir. Osmanlı döneminde saray mutfağında balkabaklı yemekler severek tüketilirmiş. Etli yemeklerin içine erik, ayva, bal kabağı gibi meyvelerin katıldığı da görülür. Bal kabağı dolması severek yenen yemeklerden birine örnektir.

Balkabağının Sağlığa Faydaları

Lifli yapısı sayesinde bağırsakları çalıştırarak vücudun arınmasını sağlar.

Ayrıca meyveye rengini veren karoten sayesinde vücut içi dokular korunur ve yenilenir. Bu sayede vücut toksitlerden yani zehirlerden arınması sağlanır.

Balkabağı vücut iç dokusunu tazelediği için damarlardaki yağ oranının düşmesine yardımcı olarak kolestrolü düşürür.

Bal kabağı anne sütü ile beslenen bebeklerin katı gıdaya geçiş aşamasında ara besin olarak hazırlanabilir. Haşlanan bal kabağı ezilir ve pekmez ile tatlandırılarak mama hazırlanır ve bebeğe yedirilir. İçeriğindeki vitamin ve mineraller ile bebekler için oldukça besleyici bir gıdadır.

Şuna da bak

Meyveli cızlama-akıtma

Meyveli Akıtma – Cızlama

Malzemeler 3 adet yumurta 1 su bardağından az toz şeker 1 kg süt 1 çay …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir