Taptaze
Anasayfa » İZLEYİN » Evde Gıda » Reçeller » Ayva Murabbası

Ayva Murabbası

Malzemeler

Ayva Murabbasından Palize
Ayva Murabbasından Palize

6 adet büyük ayva
1 büyük su bardağı su
3 su bardağı ayva suyu
3 su bardağı toz şeker

Ayva Murabbası
Ayva Murabbası

Murabba nedir?

Nihayet yapılış sırası, çok özel bir lezzet olan murabbaya geldi.

Tükenmez” , “boza“, “kifaye“nin, çekimleri yapıldı, montajları sıra bekliyor. Eskiye ait bu içeceklerimizin gençlerimizle de buluşması gerekliliğine inanıyorum. Lezzeti anlatılmaz, ancak yapılarak denediğinizde hak vereceksiniz bana ve sonrasında sizde yapalım diyeceğinizden eminim.
Sizlerin de muhakkak ki özel tarifleriniz vardır, lütfen bu bilgilerinizi paylaşın, yazın ki değerlensin, yapılır olsun denenir olsun, kültürümüz devam edebilsin. Günümüzdeki yapay tatlara evlatlarımızı mahkum etmeyelim.

Hani ilkokulda iken defterin yazma bölümünün solunda kırmızı çizgi olurdu, olmayan defterlerimize de, çantamızın en ön gözünde taşıdığımız cetveli kullanarak kırmızı kalemlerimizle kendimiz çizerdik.
Ben, ananemin yemeklerle ilgili anlattıklarını yazarken,  kendiliğinden kırmızı çizgisi olan defterimde bile dengeyi kurmaya özen gösterirdim. Bu sayfada yazdıklarım bir gün bana çok lazım olacak dediğim zaman ise anneannem gülerdi ve sabırla bana anlatmaya devam ederdi.”Şimdi yaz bakalım büyüyünce ,yoruldum der yapmazsın…” Yazının tamamı için tıklayın…

Şuna da bak

Ayva Ekşisi

Ayva Ekşisi

Malzemeler 8 litre ayva ekşisi için 15- 18 kg. ayva Yeterince su Şifa kaynağıdır ayva …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir