Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Yemek Kitapları » AnnemMutfatanın Yemek Serüveni

AnnemMutfatanın Yemek Serüveni

AnnemMutfakta'nın Yemek Serüveni
AnnemMutfakta’nın Yemek Serüveni

Önsözden

1950’li yıllarda çocukluğumu yaşarken, büyüklerimizden kendi yaşam hikâyelerini masalmış gibi dinlerdik. Televizyon ve bilgisayar gibi iletişim araçları hayatımıza girmemişti henüz. Anneannem Anakız Hanım, kendi çocukluğunu anlattığı zamanlar biz çocuklar, hatta büyükler, etrafında bir çember oluşturur ve o güzel günleri hayalimizde canlandırmaya çalışırdık. Her birimizin zihninde, anlatılanlar ile ilgili olayların geçtiği mekânların birbirinden farklı olarak resmedildiğine eminim. Gözlerimi kapatıp o güzel günleri canlıymış gibi yaşadığımı anımsıyorum!

Anneannemin zamanındaki aile kültürü, komşuluk ilişkileri, insanların yardımlaşması ve daha pek çok şeyi çocukluğumda ben de yaşadım. Büyüklerden dinlediğimiz anıları özlem duymadan kendi yaşamımızda görmüştük. Bir ziyafet ya da bayram kutlamalarında anneannemin
zamanında yaşanmış olan her şeyi çocukken biz de yaşıyorduk. Ailemizde babaya saygı, büyüklere hürmet, küçüklere sevgi göstermek; komşularımızla yardımlaşmak, bayramlarda ihtiyacı olan kimselere yardım elini uzatmak ve daha birçok manevi değerlerimize bizler de sahip çıkıyor, yaşatıyorduk.
Özellikle komşuluk ilişkilerinin sahici olması toplum bağlarının gücünü en üst seviyeye ulaştırıyordu…

Kitap içinden

Kahvaltı Kültürümüz
Geleneksel Türk mutfağında kahvaltının çok önemli bir yeri vardır. Kahvaltı bazı bölgelerde ana besin maddelerinin tüketildiği, ana öğün yemeği de sayılan bir geleneğimizdir. Köylerde sofrada çorba, pilav, varsa et, yanında peynir, yumurta, tereyağı, pekmez üstüne içilen çay, süt veya ıhlamur bulunur. Büyük şehir ve kasabalarda sofralarda çay, peynir, reçel çeşitleri, zeytin, ekmek
bulunur. Reçellerin yanı sıra pekmez çeşitleri ve tahin, bal, taze kaymak ve kuru kaymak da yöresel pelverde çeşitleri, eyşiler, elma ve ayva murabbası, kahvaltı sofralarına baş döndürücü lezzetler katar. Kahvaltı hazırlanan yöredeki genel yeme içme kültürü, ailenin ekonomik ve kültür durumu ile yakından ilgilidir. Memurların veya tarlada çalışanların farklı gıdalar yemeleri gerektirdiği için kahvaltı sofralarındaki yiyecekler değişiklik ve zenginlikler gösterir.

Kahvaltı sofrasında bulunan başka bir zenginliğimiz de vitamin deposu yeşilliklerimizdir…

Arka kapak yazısı

2006 yılında, İnternet’ten canlı yemek programı yaparak, Türkiye’de bir ilki gerçekleştiren AnnemMutfakta, yemek ile ilgili konularda birçok kişinin başvuru kaynağı olmuştur. AnnemMutfakta.tv‘nin başkahramanı Hülya Erol, Türk halk mutfağı araştırmacısı, tatbilir ve usta aşçı eğitmenidir. 40 yıllık yemek ve mutfak kültürü birikimini bu kitaptaki satırlarda okuyucular ile paylaşmıştır. Çocukluğundan bu yana annesinden, anneannesinden, teyzelerinden ve komşu teyzelerden öğrendiği mutfak bilgilerini ve sonra kendisi de anne olunca edindiği tecrübeleri ve Türkiye’nin çeşitli yörelerinde yaptığı mutfak araştırmalarını keyifle okuyacaksınız.

“…Mutfağımızda odun ateşi hiç söndürülmez, içinde devamlı yanan kor bulunurdu. Kullanılacağı zaman korların üzerindeki küller kaldırılır ve ocak yeniden alevlendirilir, maltız veya mangal üstünde bir toprak tencerede yemek pişirilirdi. Yufka açmayı, hamur yoğurmayı, etin ve sütün işlenmesini ve tüm yemek maceramın başlamasına etken olan daha pek çok şeyi, evimizin alt katında yer alan mutfağımızda, evimize yardıma gelen teyzelerden görerek öğrendim…”

Türkçe
171 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm
İstanbul, 2012
ISBN : 9786051281599

Kitabın bölümleri

1.BÖLÜM
ÇOCUKLUK DÜNYAMIN PENCERELERİ
EVİMİZ
Evimizin Bölümleri
Kitaplığımız
Evlerin Kapıları
MEVSİMLERDEN KIŞ
BAHÇEMİZ
Taze Süt ve Yumurta
Üzüm ve Şırahane
NİHAYET İLK YUFKAMI AÇTIM!
ANNEANNEM ANAKIZ HANIM
ANNEMİN MUTFAĞI
Kahvaltı Kültürümüz
Tavşan Yahnisi
Arabaşı Çorbası
Sazan Balığı Yumurtasından Kaygana Tatlısı
Yılbaşlarında Tatsız Hindilere Tat Vermeye Çalışıyoruz Artık
KOMŞU TEYZELERİMİN MUTFAĞI
ÇİFTLİĞİMİZ
Sütün Sağımı
MEVSİMLERDEN İLKBAHAR
Hıdrellez
Hıdırellez Kutlamaları
MEVSİMLERDEN YAZ
KIŞLIK YİYECEK HAZIRLIKLARI
Turşular
Reçeller
Şerbet ve Şuruplar
Erişte
Tarhana
Etin Değerlendirilmesi
Bastırma (Pastırma)
Sucuk
MEVSİMLERDEN SONBAHAR
RAMAZAN
KURBAN BAYRAMI
KONYA
BABAMI KAYBETTİK
2.BÖLÜM
VE HAYATIN TA KENDİSİ NİHAYET
TOSYA-YENİDOĞAN KÖYÜ
“Keş” Peynir Değil Kurutulmuş Yoğurttur!
Köyde Ramazan
Tosya Pirinci
Köyde Kışlık Yiyecek Hazırlıkları
Yaş Tarhana
Köydeki Turşular
SAMSUN
Loğusa Şerbeti
Diş Buğdayı
GEMLİK
ÇORLU
MUĞLA
MİLAS
İSTANBUL
YEMEK KİTAPLARIM
3.BÖLÜM
ROMATİZMA, YOĞUN BAKIM VE İKİNCİ HAYATIM
Köydeki Evimiz
DİKİLİ
4.BÖLÜM
ANNEMMUTFAKTA.TV
Karınca Yumurtasından Yoğurt Mayası
Hünnap
Dibile Tatlısı
Maltız
Karadut
Ramazan Tatlısı – Bergama
Koruk Şerbeti
Dikili’de Kışlık Yiyecek Hazırlıkları
GEÇMİŞİNİ BİLMEYENİN GELECEĞİ DE OLMAZ?
TÜRKÇENİN MUTFAKTA YANLIŞ KULLANIMI

Şuna da bak

Raflarda yemek kitapları

Hangi yemek kitabını almalı?

AnnemMutfakta’nın Hülya Annesi son yıllarda şarkıcıların, mankenlerin, günlük yazarlarının, yumurta kırıp her yemeği yapacağını iddia …