Anasayfa » İZLEYİN » Geziler Tarifler » Yörük düğünü ve düğün yemekleri Aksaray

Yörük düğünü ve düğün yemekleri Aksaray

Aksaray ili sınırlarındaki Hasandağı eteklerinde bulunan Yenipınar köyünde muhtarın annesini ziyaret edecektik. Yol kenarında dallarında dolup taşan elmaları şaşkın şaşkın izlerken müzik sesi geldi kulağımıza. Uğramasak olmaz dedik ve Tanrı misafiri olarak gittik, düğün sahibi kayınvalide Solmaz Benlikli de kabul etti, sağ olsun. Enes ve Süheyla’nın düğünüydü. Yörük düğünü ve düğün yemekleri Aksaray 

Düğünün ikinci günüymüş, düğün yemeklerini de yemişler üstelik. Ancak düğün aşçısı Mücevher Tok hala orada olduğu için düğünde yapılan yemekler hakkında bilgi edinebildik. Düğünde yapılan yemekler şehriye çorbası, etli pilav, kuru fasulye, sulu köfte, ey yemeği, lahana sarması ve tatlı olarak sütlaş ve üzüm hoşafı. Hepsi de birbirinden lezzetli idi. Yapılışını da yakalayabilseydik tadından yenmez bir kıvamda olurdu her şey ancak bu güzel tesadüfe de şükür olsun.

Bir de sürpriz olarak eskiden düğünlerde tef çalıp türkü söyleyen Döne Albayrak adlı teyzeyle tanıştık. Bize önce elindeki alüminyum süzgeç ile bir şeyler söyledi ancak kısa bir süre sonra bir de baktık mikrofonun başına geçmiş elinde kam davulu türkülerini söylüyor. Düğündeki yaş almış teyzeler de kaşık çalıp oynayarak eşlik ettiler. Genç kızlar birbirinden şık kıyafetleri ile müziğe eşlik ederken delikanlılar oyun alanının kenarında oturuyorlardı. Kültürümüzün bir güzel geleneği daha devam ediyordu belli ki. Enes ve Süheyla Benlikli çiftini tebrik ediyor, bir ömür boyu aynı yastıkta yaş almalarını diliyoruz.

Yörük düğünü ve düğün yemekleri Aksaray
Yörük düğünü ve düğün yemekleri Aksaray
PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Digg thisEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir