Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Makaleler » Süt kesiği ile börek yaptık

Süt kesiği ile börek yaptık

Doruk
Doruk

Çevre gezilerine ara verdik. Bahçe kapısı çok eskimişti, yeniletiyoruz . Köye her geldiğimizde mutlaka bir tamir işi çıkıyor ve köyde çalışacak insan olmadığı için iş yaptırmak çok zor oluyor.
Doruk yine sütlaç istedi. Doğal sütle yapılan sütlaç çok çabuk tüketildiği için yeniden yapmam gerekiyor
Bahçede usta çalışıyor yemek hazırlamamız lazım , buralarda adet böyle , yemek parası vermek ayıp olur İlla ki yemeği evde pişirmek gerekiyor. Köye küçük bir ev yapalım dedik, ama ev yapım süresince çok yorulduk en çok da eşim Mehmet bey yoruldu tabi.

Tosya esnafı çok acımasız. İş yaptırmak isteyenler kendilerine muhtaç diye düşünüp, olmadık fiyatlarla tüketici halkı zor durumda bırakıyorlar. 3 kuruşluk iş için 300 kuruşluk fatura çıkartıp bir de özensiz ve eksik iş yaparak ticari ahlaklarını ortaya koymuş oluyorlar. Üzüldüğüm bir konu ise, çevre ilçelerde ve Tosya’ nın bağlı olduğu Kastamonu’ da bile “Tosya” denince insanların yüzleri ekşiyor.
Her biri söz birliği etmişcesine Tosya esnafının ticari ahlakının Yahudilerden bile daha hin olduğunu söylüyorlar.Edindiğimiz tecrübeler ne yazık ki söylenenlerin doğru olduğunu gösteriyor. Peki ya herkes mi böyle? Çok az da olsa istisnalar mevcut, ama çok az işte.

Neyse ben sütlaç yapımına döneyim.
Dün çok fazla süt birikti evde. Hem satın almıştım, hemde eltilerim topluca süt getirince olsun dedik.Yeni çekimler için kullanırız diye sütün yarısını ayırıp kilere koymuştuk.

Sabah Doruk sipariş verdi “Sütlaç isterim” diye . Doğal süt ile yapılan sütlacın tadına doyum olmuyor eh kullanılan pirinç de meşhur Tosya pirinci olunca sütlacın lezzeti doruğa çıkıyor evdekiler de bayram ediyorlar.
Tencereye yıkanmış Tosya pirincini ve üzerine süt ekledim kaynaması için bekliyorum,taşmaması için ara sıra tahta kaşıkla karıştırıyorum.Şeker miktarını ayarladım yumuşayan pirinçlerin üzerine dökmek için kıvam almasını beklerken kıvamı koyu geldiği için biraz süt ekledim, ama eklediğim süt sıcak olmasına rağmen tenceremde haşlanan süt ve pirinçler ilave ettiğim sütten sonra kesiliverdi.İşte size bir mutfak kazası niye neden kesildi diye söylenmeye başlasam da, daha çok Doruk bey sütlaç istediği zaman ne diyeceğim diye düşünürken annemmutfakta.tv de çareler tükenmez hemen kaynayan sütlü pirinç süt kesilince süt kesiği+haşlanmış pirinç olarak güzel bir börek içi olur diye bez torbaya döktük ve baskıya koyduk.Yarın Karabük yapımı davul fırınında pişen börek olarak soframızı süsleyecektir.Karar verdiğim için rahatlamıştım.

Kilerde ayırdığımız sütü kaynatarak nefis bir kesik yaptık.Yeni süt aldık yeniden sütlaç pişirdik Doruk bey iştahla yemeğe devam ediyor:)

Pirinçli börek
Pirinçli börek

Pirinçli kesik ile börek içi hazırladım:evde 1 kg pırasa vardı çok ince doğradım,yarım çay bardağı zeytinyağı ile kavurdum kesikli pirinci ilave ederek kavurmayı sürdürdüm bol baharat,kimyon,karabiber,pul biber ilave ederek içi soğuttum.3 yumurta kırdım 1 paket kabartma tozu ve 1 çay bardağı un ilave ederek yağlanmış fırın tepsisine 2 yufka serdim üstüne pırasalı içi yaydım fırında 25 dakika pişirdim.Canınız çekmesin ama nefis bir lezzet yakaladık.
Mutfakta hiç bir malzemeyi boşa götürmeyelim,biraz düşünürsek yeni lezzetler yakalayarak değerlendirmeler yapalım.

Şuna da bak

Gelincik şerbeti ve reçeli için maya

Gelincik Mayası

Gelincik yapraklarının siyah kısımları makasla kesildikten sonra suyun içinde bekletilir. Limon tuzu ve toz şeker …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir