Anasayfa » İZLEYİN » Tatlılar-Tuzlular » Çeşitli Tatlılar » Kireç Kaymağı Hazırlamak

Kireç Kaymağı Hazırlamak

Malzemeler

Sönmemiş kireç
Su

Kireç kaymağı
Kireç kaymağı

Kireç kaymağı nedir?

Kimyasal adı kalsiyum hipoklorit ve formülü Ca(OCl)2 + CaCl2 + H2O ‘ dır. Kireç kaymağı kireç ve suyun karışımı ile oluşmuştur daha basit bir anlatımla. Kireç kaymağı su ile karıştığında Bu nedenle hipokloröz asit (HOCl) açığa çıkar. Aktif klor olarak da adlandırılan asidin mikroorganizmalar üzerinde parçalayıcı etkisi vardır. Gıda üretiminde bazı sebze ve meyvelerden reçel yaparken kireç kaymağının içerdiği maddeler özellikle temizlik ürünlerinde kullanılıyor. Bu yüzden gıda üretiminde kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır.

Kireç kaymağı nasıl hazırlanır?

Reçel yaparken kireç kaymağının kullanımını yanlış öğrendiği için sebzeleri direkt olarak kirecin içinde bekletenler oluyor ne yazık ki. Bu yanlış eğer İnternette yazılmış ise elde olmadan bir çok kişiye ulaşıyor ve belki birilerinin sağlığı tehlikeye girebiliyor. Oysa ki kireç kaymağını hazırlarken çok dikkatli olmak gereklidir. Mikroorganizmaları öldürücü etkisi olduğu için temizlik ürünlerinde kullanılan asitli içeriği su ile karıştırarak dinlendirmek gerekiyor. Ezilmiş veya kuru halde kullanılabilen kireç kaymağına su ilave edip karıştırdıktan sonra bir gece boyunca bekletmek gerekir. Durulan suyun üzerinde oluşan kireç kaymağı karışım bulandırmadan alınıp ayrı bir kaba konur, meyve ve sebzeler bu su içinde bekletilir. Geride kalan tortulu kireç suyu ise kullanılmaz ve dökülür. Özellikle kirecin gıda ile temas etmemesi gerekmektedir. Aksi halde gıdanın yüzeyi asit sebebi ile kararacaktır.

Kireç kaymağı kullanılan reçeller hangileridir?

Patlıcan reçeli, bal kabağı reçeli veya tatlısı, karpuz reçeli, turunç reçeli, portakal reçeli, domates reçeli yaparken kireç kaymağı kullanılabilir. Meyveler çıtır bir hale geldiği için bazı yörelerde şekerleme olarak da yenir. Çocuklarınıza marketten aldıkları jöleli ve katkı maddeli şekerler yerine meyve şekerlemeleri yedirebilirsiniz. Şekerleme tarifleri için “Hazır Alma Kendin Yap” adlı kitaba göz atmanızı öneririm. 

 

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Digg thisEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir