Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Makaleler » Hünnap Ağacı ve Meyvesi

Hünnap Ağacı ve Meyvesi

Hünnap Reçeli
Hünnap Reçeli

Hünnap ağacı dikenli bir yapıya sahiptir, meyveleri büyürken, önce yeşil zeytine benziyor, sonraları irileşiyor ve rengi sarıya daha sonra hafif koyu kiremit rengine dönüşüyor. Küçük ceviz büyüklüğünde ve bir çekirdeği olan şifalı meyvenin tadı da iğdeyi andırır.

Hünnap ağacı birçok iklime uyum sağlamakla birlikte, bol ve kaliteli meyve vermesi için sıcak yazlara ihtiyaç duymaktadır. Marmara, Batı ve Güney Anadolu bölgelerimizde yetişmektedir.  Ayrıca Doğu Karadeniz, Çoruh vadisi ve Ege Bölgesi’ nde de az da olsa yetiştirilmektedir.

Hünnabı Dikili’ de komşumuz Aysel ve Ekrem Şenbay bahçelerinde yetiştiriyorlar. Bir kaç sene önce dikilen hünnap ağacı 2 senedir meyve veriyor. Ağacın dikimini, ağacın büyümesini, meyvesinin gelişimini izledik. Komşum bu sene yazlıktan erken dönmek zorunda kaldı. Hünnapları toplamadıkları için bu seneki mahsul bize kısmet oldu 🙂 Zaten ağacı küçük olduğundan dolayı 5-10 adet hünnap meyvesini tadımlık paylaşırdık. Bu sene ben fark edene kadar ağaçta olgunlaşan hünnaplar dibine dökülmüş,dallarda ise sarıdan kırmızıya dönüşen 40-50 adet hünnap kalmış onları da biz topladık resimlerini çektik. Aysel hanım ve Ekrem beyin bahçesinden toplanan bu hünnapları reçelin yapımının çekiminde kullandım.

Hünnap
Hünnap

Hünnap, meyvesi ve yaprakları ile şifa kaynağıdır. C vitamini içerir, kanı temizler, göğüs ağrısına iyi gelir ve balgam söktürücü özeliği bulunur. Hünnap meyvesi aç karına her gün 2 tane yenirse, kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. Yine de sağlık için doğal besin kullanmadan önce doktorumuza da sormak, uzmana danışmak gerekliliğine inanıyorum.

Hünnap
Hünnap

Hünnap sonbahar aylarında kimi semt pazarlarında satılıyor , eskiden pek sık göremezdim ancak son yıllarda çoğu pazarda hünnaba rastladım. Fiyatı pahalı gelirse 1/2 kilo da olsa alın,  şifa olarak kaynatın. Taze taze yiyin veya reçelini yapın kahvaltılarda sofranıza ekleyin.

Bir de hünnap meyvesine Kore Mutfağının tanıtımında

Hünnap
Hünnap

rastladım. Ancak Koreler hünnabın kabuklarını ince bir şekilde soyup kuruttuktan sonra sofralarında tüketiyorlar.

 

 

 

Şuna da bak

Kaşık turşusu

Kaşık turşusu

Hazır olma süresi oldukça kısa, susuz, sadece sirke ile hazırlanan vitaminli kaşık turşusunuz mutlaka deneyin, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir