Anasayfa » İZLEYİN » Hıdırellez mayası

Hıdırellez mayası

Malzemeler

Köy unu ( kepekli un)
Su

Hıdırellez mayası
Hıdırellez mayası

Hıdırellez Kutlamaları

annemmutfakta_seruveni
annemmutfakta_seruveni

Alıntı: AnnemMutfakta’nın Serüveni – Hülya Erol

Hıdırellez, Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Hıdrellez günü, Hızır ve İlyas peygamberlerin yeryüzünde buluştukları gün olduğu sayılarak kutlanmaktadır. Milletlerin oluşmasında kültürlerin yeri ve önemi büyüktür. Kültürleri oluşturan önemli unsurların başında ise gelenek-görenek, töre, tören ve inançlar gelmektedir. Gelenekler, tarihi kesin olarak tespit edilemeyen dönemlerden kalmadır. Neden, niçin, nasıl gibi sorular sorulmaksızın atadan çocuğa kalmıştır. Hukukun bile yetersiz kaldığı zamanlar olmuştur, ancak elenekler milletleri ayakta tutmayı başarabilmiştir. Bu özellikleri ile millet bağını güçlendiren önemli unsurlardır gelenekler. Türk kültürü içinde canlılığını koruyan geleneklerden biri de “Hıdırellez’dir.

Türkiye’nin her yöresinde baharın habercisi olarak hıdrellez kutlamaları yapılır. Ayrıca Hızır ve İlyas peygamberlerin gül ağacının yanında buluşup darda kalanlara veya çeşitli isteği olanlara yardım ettiği düşünülerek farklı biçimlerde dilekte bulunulur. Seydişehir’de evimizin bahçesindeki gülün altına küçük çakıl taşlarıyla istediğimiz şeyleri çizerdik. Gündüz hazırlanan kırmızı keseler içine para koyarak gül dallarına asardık. Güllerin altı, büyüklerin yaptığı ev, küçüklerin yaptığı oyuncak resimleriyle dolardı.

O gece anneler un, su ve bir kaşık yoğurt suyu, nohut kırığı ve birkaç tane kuru üzüm ile ekşi maya hazırlardı. Bazı evlerde ise bu maya un, su ve kepekli un ile hazırlanırdı. Bu hamur iki ayrı kâseye konarak sabaha kadar bekletilirdi. Ertesi gün kâselerden birindeki mayanın kabardığı görülüp buna “varlık mayası” , kabarmayan mayaya ise “kıtlık mayası” denirdi.

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Digg thisEmail this to someone

Bir Yorum

  1. dilekler ne zaman yazılır ne zaman denize atılır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir