Anasayfa » İZLEYİN » Basında Biz » Evde karışık sirke yapımı

Evde karışık sirke yapımı

Fransızca “vin aigre” yani ekşi şarap anlamına gelen sirke aslında şarabın fermantasyon işleminin devamında ortaya çıkan gıdanın ta kendisidir.  MÖ 460-377 yılları arasında yaşamış olan Hipokrat, ülserden kurtulmak ve ağrıların iyileştirilmesi için sirke kullanılmasını önermiş. 

Sağlığa oldukça faydalı olan sirkeyi kolaylıkla evde kendiniz hazırlayabilirsiniz. Evde karışık sirke yapımı – Kanal 360 
Karışık sirke yaparken elma, armut, alıç, muşmula, ayva, üzüm ve mayalanması için nohut, buğday ile kavanozu dolduracak kadar su yeterlidir. Malzemeleri buluşturduktan sonra yaklaşık olarak 3 ay beklemek gerekir. Sirkenin oluşumu sırasında dikkat etmeniz gereken bir kaç önemli konu vardır:

1- Sabırla geçecek bu süreç sirkenin fermantasyonunu tamamlaması ve olgunlaşması için önemlidir. Sabırsız davranarak daha kısa sürede sirkenizi kullanırsanız sağlığa fayda sağlayabileceği bir çok özelliğinden de yararlanamazsınız.

2- Sirke yaparken en önemli konu ise sirkenin oluşum sürecinde ağzında oluşan minik sirke sineklerini görüp sirkeyi çöpe dökmemek gerektiğidir. Sirke sinekleri adını verdiğimiz bu sineklerin görülmesi kavanozda mayalanmanın iyi gittiğine işaret ederler. Sineklerin sirkenin içine girmelerini engellemek için kavanozun kapağını kapatmadan, sadece ağzına bir tülbent örterek, oda sıcaklığında  ve hafif karanlık bir ortamda saklamalısınız.

3- Sirkeniz bulanık kıvamda olmalıdır. Marketlerde satılan sirkeler ise içine dayanıklılık süresini arttıracak katkı maddeleri eklendiği için cam gibi görünür. Bu sebeple siz bu görüntüye aldanıp kendi hazırladığınız sirkeyi berraklaştırmaya çalışmayın. Sirkenin bulanık olanı makbuldür.

Seçtiğiniz meyvelerin  kimyasal ilaçlarla buluşmamış olması, GDOlu olmaması, yetişirken yapay gübre kullanılmaması oluşan sirkenin kalitesini de belirleyecektir. Evde hazırladığınız gıdalar sizin kontrolünüzde olduğu için temiz olacaktır, ancak meyvelerin ve sebzelerin yetişme ortamları da çok önemlidir. İşte bu sebeple ülkemizin tarım politikalarını çok iyi takip etmeliyiz ve bir vatandaş olarak sağlığımızı direkt olarak etkileyen gıda üretimi konusuna sahip çıkmalıyız. Özellikle gıda konusunda düzenlenen yasa tasarılarına hakim olmamız gerekiyor. Örneğin her Türk vatandaşının GDO’lu ürünlerin ülkemize girmesinin serbestleştiğini bilmesi gerekiyor. Veya 2009’daki düzenleme ile geleneksel yiyeceğimiz olan yoğurdun içindeki katı madde oranının çok düşürüldüğünü ve bunun da sağlığa faydalı olan probiyotik maddelerin yok olmasına yol açtığını çoktan öğrenmiş olması gerekiyor. Yani pazardan aldığınız büyük ve parlak GDO’lu domates ile yaptığınız salça, kimyasal ilaç püskürtülmüş elma ile hazırladığınız sirke, evde tertemiz mutfağınızda hazırlasanız bile ne kadar sağlıklı olabilir ki?

Sirkenin sağlığa faydaları nelerdir?

Sirkenin insan sağlığı için oldukça faydalı etkileri olduğu bilimsel olarak da ispatlanmıştır.

Mikrop öldürücü etkisi: Sirkenin mikrop öldürücü etkisi sebebiyle özellikle grip veya nezlenin başlangıç aşamalarında gargara yaptığınız taktirde kısa bir sürede hastalıktan kurtulduğunuzu göreceksiniz. Sirke E.coli gibi bazı bakteri tiplerinde öldürücü etkiye sahip. Bu sebeple özellikle sebzelerde bulunan e.coli bakterisini yok etmek için sirkeli suda yıkanmalıdır.

Hazımsızlığa etkisi: Özellikle ağır bir yemek yemeniz gerekecekse, yemekten en az 30 dakika önce sirkeli bal karışımını suyun içine karıştırıp içmenizde fayda var. Hazırlayacağınız bu karışım hazmı kolaylaştıracak ve sindiriminizi rahatlatacaktır. Türk mutfak kültüründe eskiden bu yana içilen ballı sirkeli içecek sirkencübin adıyla biliniyor.

Hazır Alma Kendin Yap Yemek Kitapları
Hazır Alma Kendin Yap Yemek Kitapları

Alıntı: Hazır Alma Kendin Yap – Hülya Erol

Yemek Kitapları Mevlânâ Celaleddin Rumi Mesnevi’de, “Bal ile sirke ölçüsü aynı olmaz ise sirkencübin güzel olmaz” demiş. Farsça “sirke” ve “encübin” (bal) kelimelerinden oluşmuş sikencübin Mevlevi mutfağında ve halk mutfağında tüketilmiştir. Şekerin pahalı olmasından dolayı Anadolu halkı mutfağında uzun süre bal ve pekmezi kullanmıştır. Serinletici özelliği de olan sirkencübin hazımsızlığa, şişkinliğe, sindirim rahatsızlıklarına iyi gelir.

Antioksidan etkisi: Sirkenin içeriğindeki maddelerden biri fenolik maddedir. Fenolik bileşenlerin en önemli biyolojik özelliği; antioksidan etkiye sahip olmalarıdır. Antioksidan içerikli gıdalar ise hücrelerin oksidasyonunu engelleyerek yaşlanmasını geciktirir.

Kansere etkisi: Sirke antioksidan etkisinden dolayı  kanserli hastalarda tümör oluşumunu engellediği görülmüştür.  Ayrıca sirke vücut direncini arttırır. Çok yorgun olduğunuzda 1 kahve fincanı sirke için, kısa bir süre içinde enerji dolu olarak zinde hissettiğinizde siz de şaşıracaksınız.

Kandaki şekere etkisi: Özellikle şeker hastaları için hayati öneme sahip olan kanlarındaki şeker seviyesinin sirkeyle düştüğü bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Hıçkırığa etkisi: İçeriğindeki pektin maddesi sayesinde hıçkırık sırasında oluşan kasılmalar yavaşlayacak ve hıçkırık kısa bir süre içinde kesilecektir.

Kepeğe karşı etkisi: Saça harici uyguladığınız sirkeli masaj sayesinde, kısa bir süre sonra kepekten kurtulursunuz. Saç derisinin asit seviyesini düzenleyerek onarılmasına yardımcı olan sirke ayrıca saça parlaklık verecektir.

Kulak temizliğine etkisi: Özellikle duştan sonra kulakta artan nem seviyesi rahatsızlık verir ve bundan kurtulmak için zararlı olduğunu bilmemize rağmen kulak pamuğu kullanırız. Kısa bir süre sonra da kulağımızın iç yüzeyine zarar verdiğimiz için çeşitli sorunlar yaşarız. Bunun yerine kulağınıza damlatacağınız bir kaç damla sirke ile iç yüzeyi temizleyebilir ve rahat edebilirsiniz.

Zayıflamaya etkisi: Özellikle elma sirkesi metabolizmayı hızlandırıp su kaybını engelleyerek kilo kaybına yardımcı olur.

Deriye etkisi: Sirkeli su ile temizlenen cilt yüzeyindeki gözenekler hava alacak ve sivilce oluşumu engellenecektir. Güneş lekesi oluşan ciltlerde de düzenli olarak uygulanan sirkeli su lekelerin açılmasına yardımcı olacaktır.

Ayrıca sirkeyle çalkalanan ağızda istenmeyen bakterilerden kurtulup ağız kokusuna karşı bakım yapar. Ayrıca devamlı uygulanan sirkeli gargara diş minesine zarar vermeden dişlerin beyazlamasını sağlar.

Sirkenin ev temizliğinde kullanılabileceğini biliyor muydunuz?

Ev hanımları marketlerden aldıkları ev temizlik ürünlerini kullanırken “Suya ne kadar çok çamaşır suyu dökersem o kadar temiz olur” düşüncesi ile bilinçsiz temizlik yapıyorlar. Koca bir evi suyun içine dökecekleri 1 kapak temizlik sıvısı ile temizleyebilecek iken neredeyse şişenin yarısını kullanıp temizliği bitiriyorlar. Oysa ki evde yaşayan herkesin eliyle temas edebilecekleri alanlara aslında kimyasal zehirli madde sürüyorlar. Sürdükleri bu kimyasal durulanmayıp yüzeyde kaldıkça mikropları öldürdüğü gibi insan sağlığını da tehdit ediyor. Hele de evde bir bebek varsa ve yerleri bir şişe dolusu çamaşır suyu ile silip temizlik yapıldığını düşünüyorlarsa çok yazık. Çünkü bu evde mikroplardan çok o bebeğin hayatı tehlikede demektir. İşte bunlar bilindiği zaman evlerimizde kullanabileceğimiz kimyasal olmayan çözümleri arayışa gidiyoruz. Ve karşımıza cevap olarak sirke çıkıyor. Mikropları öldürmede oldukça etkili olan sirkeyi karbonatla karıştırarak yüzey temizliklerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bulaşık makinasında parlatıcı gözüne döktüğünüz kimyasallar en son aşamada bulaşıkların püskürtülüyor ve daha sonra su ile durulanmıyor. Üzerine parlatıcı püskürtülen tabaklar, bardaklar, çatallar, kaşıklar kuruduktan sonra ne yazık ki sofralarımıza geliyorlar. Bu yüzden bulaşıkların parlaması amaçlı olarak sirke kullanırsanız kimyasallar ile direkt temastan da kurtulmuş olursunuz. Ayrıca sirkenin bulaşıklarınızı kimyasal parlatıcıdan çok daha parlattığını göreceksiniz.

Bu kadar faydalı olan sirkenin hiç mi zararı yok peki? Dozunu kaçırırsanız elbette ki her şeyin olduğu gibi sirkenin de olumsuz etkileri var. Bu sebeple sirkeyi de dozunda kullanmanız gereklidir.

Sirke yapımı
Sirke yapımı

Kaynaklar:

http://www.rd.com/health/wellness/apple-cider-vinegar-benefits/

http://fbe.cu.edu.tr/tr/makaleler/2008-17-7-13.pdf

http://pubs.sciepub.com/jfnr/2/9/2/

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1785201/

http://www.medscape.com/viewarticle/531649_3

PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Digg thisEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir