Taptaze
Anasayfa » OKUYUN » Haberler » Bebek mamalarında melamin zehri

Bebek mamalarında melamin zehri

Melamin
Melamin

Geçtiğimiz haftalarda Çin’de mamalara melamin karıştırılması sonucunda pek çok çocuk hayatını kaybetti. Türkiye’de böyle bir risk var mı?

Melaminin süt ile üretilen yoğurt, dondurma, şekerleme, keklerde de kullanıldığı ortaya çıktı ve bir çok ölüm vakaları yaşandı. Çin’de yaşanan bu olaydan sonra,”Melamin madesinin ülkemize girdiği yolundaki haberlerden çok rahatsız olduk.Sorumluluk sahibi anneler olarak soruyoruz?

Türkiye’de bu konuda gerek Sağlık Bakanlığı yetkilileri, gerekse yemek içmek sektörü ile ilgili sivil toplum örgütleri, tarafından bir araştırma yapıldı mı? ya da yapılması planlanıyor mu?

Melamin nedir, Nerelerde kullanılır?
Sağlık açısından sakıncaları nelerdir bilim adamları acil açıklamalar yaparak biz anneler bilgilendirmelidirler.Basından okuduğumuz ,duyduğumuz kadarıylamelamin, sentetik ve ölümcül kimyasal bir maddedir. Plastik ve zamk yapımında kullanılır ve kesinlikle gıda katkı maddesine karıştırılamaz.

Melaminin gıda maddelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır

Melamin maddesi ne kadar az katılırsa katılsın en az vereceği zarar başta bebeklerin ölümü olmak üzere gıda maddesini tüketen bireyler de böbreklerde taş oluşmasına neden olduğu açıklanıyor. Bunun yanı sıra kimyasal maddenin vücutta neden olacağı kimyasal reaksiyonların insan vücudunda oluşturacağı zararlarda sorunun başka bir boyutudur.

İnsan sağlığını hiçe sayanlar tarafından gıda maddelerinde protein oranını yüksek göstermek için yasa dışı olarak melamin katıldığı yazılıyor.Özellikle süt ve süttozu üreticileri daha fazla kazanmak için süte su katarak miktarı artırıyor ve hile yaptığı anlaşılmasın diye melanim karıştırıyor ve süt içindeki protein oranını tamamlanıyor ve süt, incelemede sonunda protein oranını yüksek gösteriyor ve yapılan hile anlaşılmamış oluyor ve süt pıyasa veriliyor.

Sınırsız kazanç düşünen ve insan sağlığını hiçe sayan ülkeler ve insanların var olması çok rahatsız edici ve korkunç bir durum.

Dünya’da savaşlar artık vurucu silahlarla değil ,yeni bir silah türü” Gıda” üzerinden yapılıyor.Bu konu çok daha tehlikeli boyutlarda ülkeleri idare eden siyasiler bu konuları çok iyi kanunlar hazırlayarak vatandaşlarını bu tehlikelerden korumalıdır.Bu önlemleri alamayan siyasiler tarih önünde hep yargılanacak ve lanetleneceklerdir.

Sütün içine katılan melamin ile üretilen gıda maddelerinden ne kadar düşük düzeyde katılırsa katılsın,melaminn en az vereceği zarar, başta bebeklere ölüm olmak üzere, gıda maddesini tüketen birey de böbreklerde taş oluşmasıdır. Bunun yanı sıra kimyasal maddenin vücutta neden olacağı kimyasal reaksiyonların insan vücudunda oluşturacağı zararlarda sorunun ayrı bir boyutudur.

Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Yetim’in yaptığı açıklamada:

“Melamin, kimyasal bir bileşik. Sütteki proteini yüksek göstermek için toz melamin katılıyor. Bunların insan sağlığı üzerindeki toksik etkisinin az olduğu söyleniyor. Ancak kesinlikle doğru değil. Çünkü melamin çeşitli böbrek ve damar hastalıklarına, ürogenital sistemlerde büyük zararlara, hatta kansere bile neden olabiliyor.”

Yani melamin insan sağlığı üzerinde toksik, başka bir deyişle zehirleyici özelliği olan bir madde. Birçok ülke gibi Türkiye de, Çin’den bebek maması ithalatını yasaklamıştır. Şimdi benzer bir durumun bizde yaşanması söz konusu olabilir mi?

Yazılı ve görsel basında konu hakkında konuşan bilim insanlarını dinledikçe gıdalar üzerinden oynanan oyunları tüketici olarak bizler sorgularsak ancak denetlenmesini saglayabiliriz.

Tüm anne,babalar lütfen aldığınız gıdaların içeriğinde neler var okuyun ve sorgulayın. İçerisindeki katkı maddeleri ve oranları net yazılmamış ise ürünü satın almayın.Kendi elinizde evlatlarınızı,sevdiklerinizi zehirlemeyin.

Raf ömrü uzun olan gıdalar insan hayatını kısalttıyor, sakın unutmayın.Sağlıklı yaşam ancak sağlıklı ve doğal ürünler kullanılırsa mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir