Anasayfa » İZLEYİN » Geziler Tarifler » Ham cacık karpuz yemeği

Ham cacık karpuz yemeği

Hasandağı eteklerinde ne çok hazine gizliyor, ham cacık karpuz yemeği…Kültürel anlamda hazine dolu olan bir coğrafyada kim bilir daha ne çok saklı değerimiz keşfedilmeyi bekliyor. Tüm bu keşifleri ilk olarak kültürün aktarılmasını sağlayan, yörenin sahiplerinin yapması gerekmez mi? En azından iğneyi kendisine batırıp “Bize ne oldu da, kendi geçmişimize ait değerleri gelecek kuşaklara aktaramayacak kadar koptuk, nerede hata yapıyoruz?” demesi gerekmez mi? Anadolu’nun şimdiki hali bu değil mi? Genç beyinleri ve iş gücünü büyük şehirlere doldurarak Anadoluyu boşaltırsak, bizi biz yapan kültür değerlerimizi sıkı sıkı tutmazsak, gıdalarımız üzerinde oynanan endüstri oyunlarına kayıtsız kalıp evde yoğurt mayalamak yerine market yoğurdunu alırsak, geleceğe dair her şeyi de yok etmiş oluyoruz. Eğer şimdiki nesil olan biten her şeye bu denli kayıtsız kalmaya devam edecekse boşu boşuna çocuk doğurmalarına da gerek yok. Çünkü endüstri canavarı bu hızla bizi, biz de endüstriyi tüketirsek sonuçta Dünya diye bir evimiz olmayacak.
Ham karpuz yemeği insana neleri çağrıştırıyor işte. Aksaray’ın Hasandağı eteklerine kurulu yerleşim yerlerinde, dalında küçük iken kopartılan ham meyvelerden çok lezzetli cacık yemeği yapıyor anneler. Çok taze olanların kabuklarını soymadan ve çekirdeklerini temizlemeden doğruyor, biraz daha olgunlaşmış ancak yine ham karpuzların kalınlaşma evresindeki kabukları doğruyor ve çekirdeklerini ayıklıyorlar. Özellikle atadan kalma yöntemle, toprak tencerede pişirilen ham cacık yemeği oldukça lezzetli.
Aksaray ili sınırlarındaki bir yemeği daha kayıt altına almaktan ve genç nesli haberdar ettiğimiz için mutluyuz. 10 yıldır kültürümüze kendi becerebildiğimiz alanda hizmet etme amacıyla bir çok yöremizin unutulmuş pek çok yemeğini gün yüzüne çıkarttık. Her geçmişe gömdüğümüz değerimiz bize yok olan geleceğimizi hatırlatıyor ve üzüyor. Hele de günümüzde yaygın olarak kullanılan ve itibar edilen iletişim aracı televizyonlarda, tavada yumurta pişirmeyi becerdiği an kendini uzman aşçı olarak gören hemen herkes, sahipsiz yemek kültürümüzü kirletiyor. Bilmediklerini belki biliyorlar veya bilmiyorlar bu ekran şarlatanları, ancak daha da üzücü olan bu konuda kurulmuş olan sivil toplum kuruluşlarının bu gidişata ses çıkartmıyor oluşudur. Eli kalem tutan ancak yazacak konu sıkıntısı çeken herkesin yemek uzmanı edasıyla ortada dolanması, kendini gurme ilan ederek ekran önünde ağzını şapırdatması da cabası.
Toplumun her konuda suçu başkasına atma alışkanlığını, bol bol laf etmeyi bir kenara bırakıp iş üretmesinin vakti geldi de geçiyor.

Ham cacık
Ham cacık karpuz yemeği
PaylaşShare on Facebook0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0Share on Google+0Digg thisEmail this to someone

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir